W ubiegły weekend 18-19 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Targach Hobby organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Frekwencja imponująca – 14,5 tysiąca odwiedzających!
Nikt nie opowie lepiej o swoim hobby, niż Student Politechniki Poznańskiej, dlatego to właśnie Oni – przedstawiciele Kół Naukowych wypełnili przestrzeń przeznaczoną dla Politechniki Poznańskiej – rozpoznawalny już „niebieski dywan”.
Politechnikę Poznańską reprezentowali:
Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego – PUTrain to projekt studentów wchodzących w skład Koła Naukowego Inżynierów Transportu Publicznego. Celem projektu jest zaprojektowanie i zbudowanie lokomotywy w skali 1:5,5, co umożliwia studentom pozyskanie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu budowy pojazdów szynowych. Co roku w Anglii oraz Niemczech odbywają się zawody Railway Challenge, gdzie studenci rywalizują między sobą. Sukcesem zespołu jest wygrana w obu konkursach i tytuł Grand Champion. Tegoroczna konstrukcja zachwyca swoim designem, niezawodnością oraz zastosowaną innowacją, czyli panelami fotowoltaicznymi na dachu.
Koło Naukowe Silników Spalinowych- PUT Renovation - to projekt skierowany do wszystkich fanów klasycznej motoryzacji. Renowacja Vw Karmanna-Ghia, a w planach kolejne, równie ciekawe projekty. Motto PUT Renovation „From the past, towards new horizons!”
Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe DECYBEL przedstawiło dwa projekty:
miniaturowa linia produkcyjna - to projekt makiety o wymiarach 60x60cm wraz z ramieniem robota i urządzeniami peryferyjnymi, która odzwierciedla prawdziwy proces przemysłowy - kontrolę jakości. Detale umieszczane na taśmociągu są pobierane przez robota, który następnie systemem wizyjnym ogląda go z kilku stron i decyduje o jakości wykonania, odkładając na paletkę z wyrobami prawidłowymi lub odrzucając jako element błędny,
robot zbierający cebulę - Robot zbierający cebulę powstał z myślą o specjalnej konkurencji na Międzynarodowych Zawodach Robotów "ROBOmotion" w Rzeszowie, "Onion House" - kategoria polega na zbudowaniu robota, który mając przed sobą rozrzucone cebule i inne warzywa/owoce, pozbiera tylko te pierwsze - musi to zrobić w pełni autonomicznie, a wygrywa ten, który zbierze możliwie najwięcej.
Koło Naukowe Spektrum również przedstawiło dwa projekty:
badanie wpływu pola elektromagnetycznego na rozwój roślin - linia TEM wraz z generatorem. Przedmiotem projektu są dwie komory służące do pomiaru wpływu pola elektromagnetycznego na rozwój roślin. W środku komór znajduje się linia TEM odpowiadająca za generowanie pola elektromagnetycznego. Komory wyposażone są również w narzędzia do monitoringu wzrostu roślin,
I-ASPEES-5G - Jest to system pomiarowy oparty na technice channel sounding, który umożliwia dokładne i kompleksowe pomiary charakterystyk propagacyjnych. Składa się on z ruchomej głowicy zbierającej pomiary z 360 stopni z wykorzystaniem anteny tubowej, dane zebrane z systemu są następnie przetwarzane przy pomocy analizatora widma.
Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe Polonium z projektem - Komora Wilsona. To urządzenie, które pozwala na zobaczenie gołym okiem trajektorii zjonizowanego promieniowania. Komora Wilsona składa się ze szklanej obudowy, którą od dołu chłodzi suchy lód zapewniający wymagany gradient temperatury, natomiast na górze znajduje się materiał nasączony alkoholem izopropylowym. Smugi mgły powstają w wyniku kondensacji oparów alkoholu izopropylowego spowodowanej oddziaływaniem z przechodzącym przez urządzenie promieniowaniem zjonizowanym. Urządzenie nie potrzebuje zewnętrznych źródeł, gdyż całkowity strumień promieniowania kosmicznego padający na atmosferę Ziemi jest rzędu 1000 cząstek/(m2s)!
Koło Naukowe PUT Rocketlab i Ich Studencka Rakieta Sondażowa HEXA. Seria rakiet HEXA to konstrukcje stworzone od podstaw przez studentów Politechniki Poznańskiej, które biorą udział i zwyciężają w największych światowych zawodach. W tym roku rakieta HEXA 4 zdobyła I miejsce w swojej kategorii na konkursie Spaceport America Cup odbywającym się w Stanach Zjednoczonych. Najnowsze konstrukcje są w stanie osiągnąć pułap 9km i prędkość maksymalną 1700km/h. Rakieta ma ponad 4 metry wysokości i 160mm średnicy.
Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej - sekcja Aero Design. Studenci projektują i budują bezzałogowe statki powietrzne. Profil działalności koła to: projektowanie i budowa fixed-wing BSP, nacisk na zagadnienia konstrukcyjne i technologiczne (klasa Regular - zawody SAE Aero Design USA / Brasil / Mexico, Air Cargo Challenges), lot autonomiczny + foto (grant JMR), realizacja misji autonomicznych (zawody AUVSI SUAS, zawody Droniada, zawody TeknoFest), wykorzystanie multi-rotor BSP, projektowanie i budowa VTOL BSP.
Międzywydziałowe Studenckie Koło PUT Motorsport i Ich kolejny Bolid. Na Targach HOBBY zespół PUT Motorsport zaprezentował swoją ostatnią konstrukcję PM07. Jest to bolid, którym w 2023 roku podczas zawodów Formula Student Poland koło zdobyło 2 miejsce w kategorii bolidów elektrycznych. Prezentowany bolid wyposażony jest w pełny monocoque wykonany z karbonu, dzięki czemu waga wynosi zaledwie 180 kg i rozpędza się do 100 km/h w około 3.1 sekundę.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia.
O panującej podczas targów atmosferze niech opowiedzą zdjęcia wykonane przez Studentów Organizacji Studenckiej PROgressio PROmotio.
Fot.
Adam, Bartosz, Max, Nicol i Jakub – PROgressio PROmotio
Michał – Dział Informacji i Promocji