Data dodania

Wyróżnienie dla studentów Politechniki Poznańskiej w konkursie miesięcznika Builder oraz Stowarzyszenia Producentów Betonu

Czteroosobowy zespół w ramach konkursu DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ zaprojektował Akademik Marzeń, Poznańskie Schodki.

Skład zespołu:

  • Jakub Zenger, lider zespołu, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu
  • Kacper Bącławek, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu
  • Kacper Borkowski, Wydział Architektury
  • Adrian Chruszczewski, Wydział Architektury

Opiekunowie:

  • dr inż. Monika Siewczyńska, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu
  • mgr inż. Arch. Jan Szot, Wydział Architektury

Akademik Marzeń, Poznańskie Schodki, to wyjątkowy projekt. Zespół tłumaczy, że przed rozpoczęciem prac przeprowadzono ankietę wśród blisko 1000 studentów. Według wyników wytyczono liczbę, zawartość i wielkość pokoi oraz funkcje na parterze.

Bliskość Śródki umożliwiła stworzenie dominant urbanistycznych i zamknięcia krajobrazowego na wyjściu ul. Bydgoskiej. W pobliżu projektu znajduje się węzeł komunikacyjny, kampus politechniki i tereny rekreacyjne.

Podczas projektowania autorom przyświecały idee dostępności, zieleni i wspólnych przestrzeni. Efektem jest schodkowa bryła z tarasami otoczonymi zielenią spływającą na elewacje. Zaprojektowano zielone ściany, dziedziniec, wspólne przestrzenie na każdej kondygnacji oraz komunikację zewnętrzną i wewnętrzną. Do dyspozycji mieszkańców jest parking podziemny z możliwością ładowania MPe. Dla odpowiedniego doświetlenia obiekt obrócono o 45°, a funkcje na parterze zlokalizowano zgodnie z wykresem natężenia dźwięku od ulicy.

Głównym założeniem w projektowaniu konstrukcji, było wykorzystanie możliwie jak największej liczby prefabrykatów żelbetowych i autoklawizowanego betonu komórkowego. Konstrukcja oparta jest na szkielecie z belek i słupów prefabrykowanych, a ściany nienośne z AKB.

Do konstrukcji stropów zastosowano 3 różne technologie prefabrykacji – stropy SMART, dla większości powierzchni; stropów VECTOR, w pionach komunikacyjnych i przy schodach; kasetonów żelbetowych, które wykonane monolitycznie, powstają dzięki zalewaniu prefabrykowanych form. Attyki zaprojektowano jako prefabrykowane elementy nośne, służące również jako donice na zieleń na tarasach.

I Edycja Konkursu architektoniczno-inżynierskiego pt. „DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ” została zorganizowana przez miesięcznik Builder oraz Stowarzyszenie Producentów Betonów w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Builder for the Future.

Zadaniem uczestników był „Projekt koncepcyjny architektoniczno-inżynierski współczesnego akademika marzeń w wybranej lokalizacji”, uwzględniający zastosowanie dwóch podstawowych technologii: prefabrykacji betonowej oraz autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK). Jednym z elementów edukacyjny konkursu był Maraton BIM, który miał miejsce w Warszawie.

 

foto1

 

foto2

 

foto3

 

foto4

 

foto5

 

 

 

PL