Powrót do poprzedniej strony

Go Back

Data dodania

Student Rafał Stoga nagrodzony na konferencji jądrowej

Saudi International Conference On Nuclear Power Engineering (SCOPE) jest pierwszą w historii Arabii Saudyjskiej konferencją poświęconą tematyce energetyki jądrowej. Wydarzenie to, odbywające się w dniach 13-15 listopada 2023  w King Fahd Conference Center w mieście Dhahran, gościło światowej sławy badaczy i naukowców, prezentujących swoje najnowsze badania i pomysły w celu wspierania rozwoju energii jądrowej na świecie.

 

Jednym z uczestników konferencji był student kierunku Elektroenergetyka (WIŚiE) – inż. Rafał Stoga, który wygłosił referat pt. „Neutronic Analysis of the Westinghouse Demonstration Lead Fast Reactor”. Za swoją pracę został nagrodzony II miejscem w konkursie dla najlepszych studentów w dziedzinie badań naukowych.

Artykuł, napisany we współpracy z pracownikiem WIŚiE, dr inż. Jakubem Sierchułą, prezentuje kompleksową analizę neutronową reaktora DLFR (ang. Demonstration of the Lead-cooled Fast Reactor) firmy Westinghouse, stanowiącego nowoczesną koncepcję reaktora prędkiego chłodzonego ciekłym ołowiem. Jest to demonstrator technologii mający za zadanie wykazać wykonalność oraz opłacalność projektu przed jego wdrożeniem na skalę komercyjną. Na potrzeby przygotowanego i zaprezentowanego na konferencji artykułu opracowany został model rdzenia reaktora DLFR w programie OpenMC, dzięki któremu zbadano wpływ dwóch rodzajów paliwa – ditlenku uranu oraz azotku uranu – na podstawowe parametry neutronowe. Ponadto, w pracy przedstawiono szereg zalet reaktorów prędkich, w porównaniu z powszechniej stosowanymi reaktorami termicznymi. Przeprowadzono serię symulacji z wykorzystaniem metody Monte Carlo dla dwóch konfiguracji paliwowych rdzenia reaktora DLFR. Wśród analizowanych danych wyjściowych znalazły się: efektywny współczynnik mnożenia neutronów, strumień neutronów w funkcji energii neutronów, współczynnik konwersji oraz zmiana masy izotopów w funkcji czasu i wypalenia. Na podstawie uzyskanych parametrów można stwierdzić, że azotek uranu jest obiecującym paliwem alternatywnym względem ditlenku uranu, możliwym do wykorzystania w nowych typach reaktorów jądrowych. Ponadto wykazano zdecydowanie niższą produkcję aktynowców mniejszościowych w reaktorach prędkich w porównaniu z reaktorami termicznymi. Wskazuje to, że wykorzystanie tego typu reaktorów może znacząco przyczynić się do zmniejszenia problemu składowania długożyciowych odpadów jądrowych.

Serdeczne gratulacje!!!

PL